Thursday, February 8, 2018

Brutalism - Yesterday, Today, ?Tomorrow / Брутализмът - вчера, днес, ?утре

Кметът на Лондон - Sadiq Khan, е представил ръководство за обновяване на защитени социални жилища в английската столица.  
Better Homes for Local People е първото ръководство за обновяване на жилищни комплекси, което кметството издава. То предлага като условие за финансиране от кметството да се изисква местен вот за всяко проустройство, при което се планират разрушения, с което да се даде по-широка трибуна за мненията на обитателите относно домовете им.
"Нуждаем се от повече социални жилища в Лондон, а не по-малко, затова ще използвам всичките си правомощия, за да се уверя, че плановете за обновяване на имоти ще защитят съществуващите социални жилища и ще използват всяка възможност да строят повече", заявява Хан при представянето на ръководството.
London mayor releases estate redevelopment guide to protect social housing - Jessica Mairs, DeZeen, 07.02.2018
https://www.dezeen.com/2018/02/07/london-mayor-estate-regeneration-guide-protect-social-housing-better-homes-for-local-people/

В тази връзка списанието пубикува много интересна статия за един от големите жилищни комплекси - "Парк хил" в Шефийлд, проектиран от архитектите архитектите Джак Лин и Айвър Смит, и ярък пример на брутализъм в социалното строителство, близък до идеите на масовото жилищно строителство в България от втората половина на ХХ век.
Открит през 1961 г., "Парк хил" се представя като първия успешен опит за справяне с проблема за жилища за бедни след Втората световна война. Той е изграден по модерните принципи за комплексно жилищно застрояване и високо оценен от архитектурния критик Reyner Banham - освен апартаменти, в него има множество заведения, училища, медицински клиники и аптеки, магазини за най-разнообразна търговия, вътрешни улици, които свързват отделните структури на високите етажи.
Но през 1980те години той вече има репутация на един от "най-затъващите" жилищни комплекси във Великобритания с висока престъпност, антисоциално поведение и бедност.
Съдбата на комплекса се променя през 1997 г., когато е категоризиран като културно наследство II степен в Англия, с което се превръща в най-голямата юридически защитена културна ценност в Европа. Предприемаческата фирма Urban Splash, която се заема с обновяването на комплекса, наема архитектите Hawkins\Brown и ателието за урбанистичен дизайн Studio Egret West да реновират съсипаните интериори.
Emy Frearson, DeZeen, 10.09.2014
Според  директора на Urban Splash - Tom Bloxham, отношението към "Парк Хил" е доста смесено - някои го обичат, други го мразят. Според проектантите, този жилищен комплекс  "... доминира в силуета на Шефийлд като замък на хълм и е привилегия - доста предизвикателна - да може да се работи с този шедьовър на брутализма и да бъде върнат отново към живот".

Tuesday, February 6, 2018

MoMoWo Symposium 2018 International Conference / Международна конференция на симпозиума MOMOWO през 2018 г.

Организационният секретариат на MoMoWo за 2018 г. има удоволствието да обяви предварителната програма на международната конференция на Симпозиума на MoMoWo за 2018 г. 
Women’s Creativity since the Modern Movement (1918-2018):
Toward a New Perception and Reception
13th-16th June 2018, Politecnico di Torino - Campus Lingotto, Turin, Italy

Творчеството на жените от Модерното движение (1918-2018):
Към ново възприятие и приемане
13-16 юни 2018 г., Политехниката на Торино, Торино, Италия

Какво е MoMoWo?
http://www.momowo.eu/
"MoMoWo - Women’s Creativity Since the Modern Movement
е широкомащабно сътрудничуство по проект, съфинансиран от програмата на ЕС "Creative Europe/Творческа Европа", подпрограма "Култура".
MoMoWo е интердисциплинарен проект с нестопанска цел, който възнамерява да постигне европейска добавена стойност, както се очаква от програмата "Creative Europe".
От пан-европейска и интердисциплинарна перспектива MoMoWo смята работата на жените в областта на архитектурата, гражданското инженерство, интериорния и индустриалния дизайн като професии с културно и социално значение в съвременността.
Целта на проекта е да сподели 
значимото Европейско културно наследство, създадено от жени, работещи в поректантските професии, което е в голяма степен "скрито за историята".
Партньорството на MoMoWo събира седем институции, 
които са взаимно допълващи се и представителни за разнообразието на европейските култури.
MoMoWo подчертава, отразява и дискутира разнообразните приноси на жените в проектантските професии като популяризира тяхното културно и икономическо значение. Чрез тази перспектива, изследването на ролята на жените в тези области ще разшири историята и наследството на дизайнерските професии, както и ще насърчи и защити европейското културно разнообразие.
Всички дейности на MoMoWo са проектирани така, че да повишават вярата в творчеството на жените в дизайнерските професии. Като проектанти те имат потенциала да създават трайно влияние, да укрепват социалните и икономическите роли на жените, както като проектантки, така и като преподавателки. Европейската база данни (1918-2018) ще систематизира и подкрепи разпространението на знание за живота и творбите на европейските архитектки, инженерки и дизайнерки, в измеренията на сравнителен, мултидисциплинарен подход. Разпространението на знанието за творчеството на жените (от 1918 г. до 2018 г.) осигурява база за преоценка на миналото във всички области на проектирането, както и ще даде на бъдещите поколения жени по-широко професионално признание.

Три исторически работилници, един туристико-културен гид, една пътуваща изложба с фотоизложба под открито небе и каталог, един международен конкурс за графика и мърчандайзинг на MoMoWo, и завършващ симпозиум ще постигнат широк европейски културен диалог за жените проектантки."

ДОКОМОМО Интернешънъл е институционален партньор на MoMoWo.


Предварителна програма

Conservation Policies for Twentieth-Century Architectural Heritage / Политиките по опазване на наследството на ХХ век

ДОКОМОМО Интернешънъл съобщава, че 
на 7 февруари 2018 г. в Италиянския културен институт в Лондон ще бъде представена книгата
Time Frames: 
Conservation Policies for Twentieth-Century Architectural Heritage
Рамките: Политиките по опазване на архитектурното наследство на ХХ век


















Книгата представя проучване на правилата за опазване и актуалните политики на защита в повече от 100 страни, с особено внимание към нововъзникващите нации и архитектурата на ХХ век. Материалите илюстрират критичните проблеми, свързани с регистрацията на архитектурни обекти, с кратък преглед на националните подходи, линкография и кратка библиография. Книгата представя и кратка лексикография с 12 статии от учени и експерти, включващи проблеми на идентичността, наследството, опазването, защитата, паметта и икономиката. Чрез проучване на методите за идентификация на сгради като паметни места на наследството в различните континенти, книгата прави изчерпателен обзор на съвременните политики по опазване на архитектурата на ХХ век, както и на ролята на архитектурната история.

Книгата е издадена под патронажа на ДОКОМОМО Интернешънъл и включва предговор от неговата председателка проф. Ана Тостоес.

Sunday, February 4, 2018

Номинациите на WHATA за 2017 г.

http://whata.org/blog/whata-awards-2017-nominees

Годишните номинации на WHAT Association за 2017 г.
бяха представени в програмата
"Денят започва с култура" на Българската национална телевизия.
https://www.bnt.bg/bg/a/173627-whata-awards-2017-nominatsiite